Diz Bağ Yaralanmaları

Diz eklemi vücudun en büyük eklemidir. Diz ekleminde kemikleri bir arada tutan dört tane kuvvetli bağ vardır. Bunlardan iki tanesi yanlarda bulunan yan bağlar, diğer ikisi ise eklemin içinde bulunan ön ve arka çapraz bağlardır. Dizin sabitliğini bu yan bağlar ve çapraz bağlar sağlar.

Çapraz bağlar, eklemi oluşturan uyluk (femur) ve kaval (tibia) kemiğini, diz ekleminin içinden birbirine sıkıca bağlar. Çapraz bağlar, diz büküldüğünde ve düz iken gerekli olan sabitliği sağlarlar. Bu bağlardan önde bulunana ön çapraz bağ, arkada olana ise arka çapraz bağ denir.

Yan bağlar, femur ve tibia kemiklerini içten ve dıştan birbirlerine bağlayarak sabitler. Diz ekleminin her iki yana doğru açılmasına engel olur. Aynı zamanda diz ekleminin dönme hareketini engellemede çapraz bağlara yardımcı olur.

Diz bağ yaralanmaları, ön ve arka çapraz bağ yaralanmaları ve yan bağ yaralanmalarıdır. Diz bağ yaralanmaların çoğu sportif faliyetler sırasında oluşur.   

1

Sorulan Soru

1

Verilen Cevap

Prof. Dr. Emin Alıcı

Spor yaşantısını devam ettirmek isteyen veya sporcu olan hastalara ameliyat öneriyorum ancak daha durağan bir yaşam içerisinde olan hastalar için bu ameliyatı gerekli görmüyorum. Geçmiş olsun.

Cevaplar (1)

İlgili hastalıklar