Deviasyon (Burun Bölmesi Eğriliği)

Burun septumu ya da burun bölmesi, burun boşluğunu ortadan ikiye bölen duvar şeklinde bir yapıdır.  Burun septumun ön kısmı kıkırdaktan, arka kısmı ise kemikten oluşmuştur. Normalde septum burunun tam orta hattında bulunur ve sağ ve sol burun boşlukları da eşit genişliktedir. Bazen septum orta hattan bir tarafa doğru çok sapmış (deviasyon) bir şekilde bulunur. Bu duruma septum deviasyonu adı verilir.

Septum deviasyonu doğuştan da olabilir, ancak genellikle hayatın ileriki dönemlerinde meydana gelen çarpmalar, düşmeler, spor yaralanmaları ve trafik kazaları gibi travmalar sonucunda gelişir.
Yine septum deviasyonu, büyüme çağındaki çocuklarda, septumun kemik ve kıkırdak bölümlerinin farklı büyüme hızları nedeniyle de gelişebilir.

Deviasyon olan taraftaki burun deliğinde tıkanma sonucu hava geçişi engellenir ve bu durum zamanla sinüs enfeksiyonuna, burun kanamasına ve geceleri nefes almada zorlanmaya neden olabilir.

Deviasyonun başlıca belirtileri burun tıkanıklığı, sık sık burun kanamaları, tekrarlayan sinüzit, yüz bölgesinde ağrı, baş ağrısı, geniz akıntısı, uykuda sesli nefes alma ve horlamadır. 

Deviasyon tanı ve tedavisi kulak-burun-boğaz hastalıkları doktorları tarafından yapılmaktadır. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.

0

Sorulan Soru

0

Verilen Cevap

İlgili hastalıklar