Cilt Kanseri (Deri Kanseri)

Cilt kanseri veya deri kanseri, çeşitli nedenden dolayı ciltteki hücrelerin anormal ve kontrolsüz bir biçimde büyümesidir.  Cilt kanseri genellikle epidermis adı verilen derinin en üst tabakasından gelişir. Bu yüzden tümör kolayca görülür ve erken evrede iken tanı konur. Cilt kanserleri deride bulunan çeşitli hücrelerden köken alır ve bazal hücreli karsinom , yassı hücreli karsinom ve malign melanom olmak üzere en sık görülen üç türü vardır. 
Basal hücreli karsinom, deri kanserleri içinde en sık karşılaşılan tiptir. Açık tenli kişilerde ve özellikle yüz, boyun ve el sırtları gibi güneş ışınlarına maruz kalan bölgelerde sık görülür.
Deri kanserleri arasında ikinci sıklıkta karşılaşılan tip, skuamöz hücreli karsinomdur. Bu kanser türü de yine açık tenli kişilerde  ve genellikle yüz, kulak kenarları, dudaklarda ve iyileşmeyen yaraların üzerinde daha sık görülür. 
Malin melanom ise deri kanserleri arasında en ölümcül olanıdır. Deride melanosit adı verilen ve deriye koyu rengini veren pigment maddesini  üreten hücrelerden köken alır.  Siyah, kahverengi, gri, mavi ve kırmızı renk başta olmak üzere çeşitli renklerde görülebilmektedir. Açık tenli kişilerde, güneş ışığına aşırı maruz kalan kişilerde ve çok sayıda ve düzensiz şekilli beni olan kişilerde daha sık görülür. Güneş gören yerlerde ve tırnak altlarında, ayak tabanında, avuç içlerinde, ağız çevresinde ve genital bölgede meydana gelebilir.
Deri kanseri tanı ve tedavisi ile dermatoloji ve plastik-rekonstriktif ve estetik cerrahi (plastik cerrahi) doktorları ilgilenir. Aşağıda bu konuda deneyimli olan doktorları bulabilirsiniz.

 

0

Sorulan Soru

0

Verilen Cevap

İlgili hastalıklar