Boşalma (Ejekülasyon) Bozuklukları

Boşalma yani ejekülasyon bozuklukları dendiğinde erken ya da geç boşalma anlaşılmaktadır. Erken boşalma, cinsel ilişki sırasında her iki tarafın da tatmin olmasını engelleyecek kadar kısa bir süre içerisinde, kişinin istemeden boşalmadır. Eğer bu durum, cinsel ilişkilerin yarısından fazlasında meydana geliyorsa sorun olarak kabul edilir. Genellikle 40 yaşın altındaki erkeklerde daha sık görülür. Sıklıkla boşalma, penisin vajinaya girişi sırasında ya da hemen vajinaya girer girmez meydana gelir. Erken boşalma önemli olan nokta, erkeğin kendisinin ve cinsel partnerinin istemeden boşalması ve bu durumun cinsel ilişkilerinde sıkıntıya yol açmasıdır.  

Erken boşalmanın altında prostat iltihaplanması (prostatit), idrar yolu enfeksiyonu ve omurilik hastalıkları ya da depresyon (ruhsal çökkünlük) veya kaygı (anksiyete) gibi psikolojik faktörler yatabilir.

 

Boşalma bozuklukları ile özellikle androloji konusunda uzmanlaşmış üroloji doktorları ve ruh sağlığı ve hastalıkları (psikiyatri) ilgilenmektedir. 

Detaylı İncele
Üroloji

Op. Dr. Ersoy Taşkara

(2 görüş)
Detaylı İncele
Üroloji

Uzm. Dr. Amirali Farahvash

(1 görüş)
Detaylı İncele
Üroloji

Op. Dr. Mehmet Sadık Kutlu

(3 görüş)

0

Sorulan Soru

0

Verilen Cevap

İlgili hastalıklar