Böbrek Üstü Bezi Yetmezliği (Adrenal Yetmezlik)

Böbreküstü bezleri böbreklerin hemen üzerinde bulunmaktadır. Addison Hastalığı böbreküstü bezi yetmezliğidir. Böbreküstü bezleri yeterli derecede hormon (kortizol ve aldesteron) yapamamaktadır. Kortizol, böbrek üstü bezleri tarafından üretilen ve vücutta kan basıncının düzenlenmesi,  normal kalp fonksiyonu, şeker, karbonhidrat ve yağ metabolizmasında  önemli fonksiyonları olan bir hormondur.  Aldesteron ise normal kan basıncının sağlanması, su ve tuz seviyelerinin korunmasına yardımcı olmaktadır.

Primer ve sekonder olmak üzere iki çeşit böbrek üstü bezi yetmezliği bulunmaktadır. Primer böbrek üstü bezi yetmezliğinde, böbreküstü bezleri genellikle otoimmün bir hastalıktan dolayı zarar görmüştür. Enfeksiyonlar, kanser ve bez içine olan kanamalar diğer sebeplerdir.

Sekonder Addison hastalığında böbrek üstü bezinin kendisinde bir sorun yoktur. Buradaki sıkıntı, beyindeki hipofiz bezinde üretilen ve böbrek üstü bezini uyaran bir hormon olan adrenokortikotropik hormon (ACTH) eksikliğidir. ACTH böbreküstü bezlerinden kortizol üretilmesini sağlar. Sekonder böbreküstü bezi yetmezliğinin en sık sebebi steroid kullanımıdır. Kanser, enfeksiyon ya da cerrahi girişim sonucu hipofiz bezinin zarar görmesi diğer sekonder böbrek üstü bezi yetmezliği nedenleridir. Böbrek üstü bezi  yetmezliği eğer tedavi edilmezse, hayatı tehdit eden Addison krizi meydana gelebilir. Bu krizin en sık sebebi enfeksiyon, travma ya da ameliyat gibi fiziksel bir strestir.

Belirtiler çok çeşitli olabilmektedir ve yavaş gelişebilmektedir. Kas güçsüzlüğü, enerji eksikliği, cilt renginde koyulaşma, tuzlu gıdalara ihtiyaç duyma, bulantı, kusma, ishal, kilo kaybı, iştahsızlık, kas krampları, depresyon, düşük kan şekeri (hipoglisemi), düşük kan basıncı, ayakta durunca bayılma, ayakta durunca baş dönmesi olması başlıca belirtilerdir.

Addison krizinin belirtileri aniden ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtiler ise; bayılma, aşırı sırt ağrısı, düşük kan basıncı, silik nabız ve sıvı kaybıdır.

Böbrek üstü bezi yetmezliği (adrenal yetmezlik) tanı ve tedavisi ile endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları, iç hastalıkları (dahiliye), çocuk endokrinolojisi ve çocuk sağlığı ve hastalıkları doktorları ilgilenir. Aşağıdaki listede bu doktorları bulabilirsiniz.

0

Sorulan Soru

0

Verilen Cevap

İlgili hastalıklar