Böbrek Kisti

Böbrek kisti, böbrek dokusu içinde bulunan, böbrek havuzcuklarıyla irtibatlı olabilen ve içi sıvı ile dolu olan kitlelerdir. Doğuştan ya da sonradan ortaya çıkabilir. Doğuştan olan böbrek kistlerine konjenital böbrek kistleri denir. Doğuştan olan bu kistlerden bir kısmının belirtileri çocukluk yaşında görülür. Bu kistlere otozomal resesif polikistik böbrek hastalığı denir. Belirtileri erişkin yaşta görülen doğuştan böbrek kistine otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı denir. Sonradan ortaya çıkan böbrek kistlerine basit böbrek kisti adı verilir. Elli yaş üzerindeki kişilerin her ikisinden birinde basit böbrek kisti bulunur. Böbrek kisti ile üroloji, çocuk ürolojisi, nefroloji ve çocuk nefrolojisi bölümleri ilgilenir. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.

4

Sorulan Soru

4

Verilen Cevap

Yrd. Doç. Dr. Metin Yığman

Evre 1 böbrek tümörü, blok halde çıkarılmış ve yayılım saptanmamış. Ek tedaviye gerek yok doktorunuzda takipte kalın. Geçmiş olsun.

Cevaplar (1)

Yrd. Doç. Dr. Metin Yığman

Bunların çoğu basit böbrek kistidir. Komplike kist özelliklerinden bahsedilmemiş bu yüzden ek tahlil ve tetkike şu an gerek yok. Ultrasonografi ile yıllık takip edilebilir. Geçmiş olsun.

Cevaplar (1)

Doç. Dr. Ozan Bozkurt

Bunu ameliyat olduğunuz doktorunuz ile görüşmeniz daha doğru olacaktır. Yinede böbrek teki tümör çıkarılmış patoloji sonucunuza göre. Geçmiş olsun. .

Cevaplar (1)

 

Merhaba,Basit böbrek kistleri ağrı ve böbrekte baskıya bağlı sorun yaratmıyorsa yıllık ultrason ile takip edilir. Sizin durumunuz takiplik. Geçmiş olsun.

Cevaplar (1)

İlgili hastalıklar