Ben (Nevüs)

Benler, deriye rengini veren pigmenti üreten melanosit adı verilen hücrelerden köken alır ve vücudun her yerinde görülebilen iyi huylu oluşumlardır. Genellikle kahverengi renkli ve oval ya da yuvarlak şekillidirler. Ancak, deri renginde veya pembemsi veya bazen mavi-siyah renkte de olabilirler. Deriden kabarık veya düz, üzerleri kıllı veya kılsız olabilir. Benlerin bir kısmı doğuşta vardır, bazıları ise daha sonraki dönemlerde ortaya çıkar. Benler çok nadiren kanserleşirler. Ancak, benler bazen melanom (malign melanom) adı verilen tehlikeli bir deri kanseri ile karışabilir.

 

‘ABCDE’ kuralı ben ve melanomun bibirinden ayrılmasında yardımcı olur. Bu kural;  

A (Asimetri): Benlerin şekilleri simetriktir. Yani, gerek renk gerekse şekil olarak benin bir yarısı diğer yarısına benzer. Melanomlar asimetriktir, yani bir kısmı diğer kısmına göre farklıdır.

B (Border):  Benleri sınırları düzenlidir, melanomlar düzensiz, çentikli ya da girintili çıkıntılı sınırlara sahiptir.

C (Color):  Benlerin tamamında aynı renk mevcuttken, melanomlarda aynı oluşum içinde farklı renkler vardır. Melanomlarda; kahverengi, siyah, kırmızı, gri, beyaz gibi renklerin iki veya daha fazlasının bir arada bulunması durumu, yani alacalı bir görünüm vardır.

D (Diameter): Benlerin çapı genellikle 6 mm’den daha küçüktür. Melanomlar ise daha büyük olma eğilimindedir.

E (Gelişim): Benlerin boyut, şekil ya da renkleri değişmezken, melanomlarda boyut, şekil ya da renk değişimi sıktır.

 

Yukarıdaki maddelerden herhangi biri veya birkaçının bulunması, bir benin herhangi bir darbeye maruz kalmaksızın kanaması, üzerinde yara açılması ya da hızla değişim göstermesi durumlarında bir doktora başvurulmalıdır.

 

Benler vücutta herhangi bir yerde bulunabilir. Renkleri genellikle kahverengi ya da kırmızımsı kahverengidir. Çoğunlukla 6 mm’den küçüktürler. Şekilleri simetriktir, benin tamamında aynı renk vardır, düz ve düzenli sınırları vardır ve şekil, renk ya da boyutları değişmez. Benler deriden kabarık veya düz, üzerleri kıllı veya kılsız oluşumlar şeklindedir.

 

Ben ile dermatoloji (cildiye) ve plastik-rekonstriktif ve estetik cerrahi (plastik cerrahi) bölüm doktorları ilgilenir. Bu konuda uzman doktorlaru aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

 

0

Sorulan Soru

0

Verilen Cevap

İlgili hastalıklar