Bağırsak Tıkanması

Bağırsak tıkanması, mekanik ya da bağırsak sinir hasarı (paralitik) nedenlerden dolayı,  alınan gıdaların, sindirim sistemi salgılarının, yutulan havanın veya dışkının bağırsaktan kısmen ya da tamamen geçememesi durumudur. Bağırsak tıkanmaları ince bağırsak ya da kalın bağırsakta, çeşitli seviyelerde olabilir. Bağırsak tıkanmaları değişik nedenlere bağlı olarak meydana gelebilir.  Daha önce karın ameliyatı geçirmiş olan kişilerde en sık neden, bağırsakların birbirine ya da karın duvarına yapışmasıdır. Daha önce karın ameliyatı geçirmemiş olan 50-60 yaş üzerindeki kişilerde çoğunlukla neden kalın bağırsak tümörleridir. Çocuklarda görülen bağırsak tıkanmaları, genellikle invajinasyon (iç içe geme) ve fıtık gibi nedenlere bağlıdır.  Genç erşikinlerde inflamatuar bağırsak hastalıkları da (kolitis ülseroza, Chron hastalığı) tıkanıklığa neden olabilir.
Bağırsak tıkanıklığının belirtileri arasında, karın ağrısı, gaz çıkaramama, karında gerginlik, kusma ve kabızlık bulunmaktadır.
Bağırsak tıkanması acil bir durumdur. Bağırsak tıkanıklığının tanı ve tedavisi genel cerrahi ve çocuk cerrahisi doktorları tarafından yapılmaktadır. Aşağıdaki listede bu doktorları bulabilirsiniz.

1

Sorulan Soru

1

Verilen Cevap

Yrd. Doç. Dr. Hasan Vedat Ofluoğlu

MerhabaNe yazık ki karın ameliyatlarından sonra ileus gelişmesi olağan bir durumdur.Tedavisi tıbbi tedavi ile ileus'un bir süre kendiliğinden açılmasını beklemek yada ameliyatla ileus…Daha fazla

Cevaplar (1)

İlgili hastalıklar