Ateşsiz Havale

Nöbet; beyin kabuğunda bulunan sinir hücrelerinin anormal deşarjına bağlı olarak ortaya çıkan, vücuttaki tüm kaslarda (generalize), ya da  vücudun bir bölümündeki kaslarda (fokal) aniden ve istemsiz bir şekilde oluşan anormal hareketlerdir. Nöbet, havale, kriz ya da konvülsiton olarak da olarak da bilinir. Konvülsiyon bir hastalığın belirtisidir ve birçok hastalık sırasında meydana gelebilir. Havalede mutlaka bilinç kaybının olması gerekmez. Havalenin en sık görülen nedenleri arasında; epilepsi (sara), menenjit (beyin zarı iltihabı), ensefalit (beyin dokusu iltihabı), beyin apsesi, kafa travması, beyin tümörü, uyşturucu maddeler, bazı ilaçlar, yüksek ateş, kan elektrolit düzensizliği ve hipoglisemi (kan şekerinde düşme)  bulunmaktadır. Havalelerin çoğu geçici olup tekrarlamazlar. Uzun süreli ve tekrarlayıcı olan havalelere epilepsi denie. Epilepsi nedeniyle tekrarlayan havalelere ise epilepsi nöbeti denir.

Havalenin başlıca belirtileri dalgınlık, bilinç kaybı, bilinç bulanıklığı, kol ya da bacakta aniden oluşan istemsiz anormal hareketler, idrar kaçırma, dışkı kaçırma, kol ya da bacakta titremedir.

Havale ile nöroloji ve çocuk nörolojisi doktorları ilgilenir. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.

0

Sorulan Soru

0

Verilen Cevap

İlgili hastalıklar