Ateroskleroz (Damar Sertliği)

Ateroskleroz damar sertleşmesi olarak da bilinir. Ateroskleroz, atardamarın (arter) iç duvarında aterom denilen sarı yağ plakların oluştuğu bir durumdur. Damar duvarında biriken bu plaklar, yağ (kolesterol), kalsiyum ve diğer maddelerden oluşur. Aterosklerozun oluşumuna, yüksek kan basıncı (hipertansiyon) ya da kötü kolesterol olarak da bilinen düşük yoğunluklu lipoproteinin (LDL) neden olduğu inanılır. Bu iki etken, arter iç duvarını (endotel) zedeleyerek burada plak birikimlerinin oluşmasına neden olan bir bağışıklık sistemi cevabı yaratırlar. Zaman geçtikçe plak birikimleri damarın sertleşmesine ve çapının daralmasına neden olarak, kanın oksijen ve diğer besin ürünlerini dokulara taşımasına engel olur. 
Ateroskleroz vücuttaki bütün atardamarları (arterleri) etkileyebilir ama genellikle  kalp, beyin ve bacak damarlarını etkiler.
Kalbi besleyen koroner damarları tutarsa koroner arter hastalığı (KAH) meydana gelir. Korener arter hastalığı göğüs ağrısına (anjina) veya  kalp krizine (kalp enfarktüsü)neden olur.
Beyin damarlarında meydana gelen ateroskleroz inmeye (felç) neden olur.
Bacak damarlarında ateroskleroz geliştiğinde bu durum yürürken ağrı, bacaklarda yara (ülser) ve gangrene neden olur.
Aterosklerozun tedavisi; sigarayı bırakma, diyet ve düzenli egzersiz yapma gibi hayat tarzı değişikliklerini; aspirin, statin ve ACE inhibitörleri gibi ilaçları ve daralmış arterleri genişletmek için uygulanan koroner anjiyoplasti gibi cerrahi yöntemleri içerir. 
Aterosklerozun tanı ve tedavisi, kardiyoloji ya da kalp ve damar cerrahisi doktorları tarafından yapılmaktadır. Aşağıdaki listede bu konuda uzman doktorları bulabilirsiniz.

 

0

Sorulan Soru

0

Verilen Cevap

İlgili hastalıklar