Akut Böbrek Yetmezliği

Akut böbrek yetmezliği (akut böbrek hasarı), kısaca böbreğin fonksiyonunu aniden kaybetmesi durumudur. Akut böbrek hasarı, önceden akut böbrek yetmezliği (ABY) ya da sıklıkla böbrek yetmezliği olarak isimlendirilirdi.

Böbreklerin temel görevi, vücudumuzdaki olaylar sonucu meydana gelen zaralı toksinleri ve atık ürünleri idrar yoluyla vücuttan dışarı atmak, mineraller (elektrolitler) ve proteinler gibi faydalı yapıları tutarak idrara karşmasını  önlemek ve vücuttaki fazla suyu atmaktır. Akut böbrek hasarı durumunda, böbrekler bu görevlerini artık yerine getiremezler.

Akut böbrek hasarı belirtileri, kanda atık (üre) maddelerin birikmesinden ve vücuttaki su dağılım dengesinin bozulmasından (ödem) kaynaklanır. Belirtiler arasında halsizlik, baş ağrısı, kusma, düzensiz kalp atımı, sıvı kaybı veya el, ayak ve göz kapaklarında şişliğe yol açan aşırı su tutulması (ödem) vardır.

Böbrek fonksiyonları geri dönene kadar akut böbrek hasarında, renal replasman tedavisi (çoğunlukla diyalizin bir formu olan hemofiltrasyonla) uygulanır.

Akut böbrek hasarı nedenleri arasında; bağışıklık sistemi bozukluğu olan otoimmün böbrek hastalıkları, yanıklar, yaralanmalar, ciddi sıvı kayıpları ya da cerrahi işlem sırasında aşırı kanamalar bağlı gelişen kan basıncı düşüklüğü (hipotansiyon), pıhtılaşma bozuklukları, enfeksiyonlar ve hamilelik ile ilgili sorunlar vardır. 

Akut böbrek hasarı tedavisi nefroloji uzmanları tarafından (nefrolog) yapılır. Aşağıda bu konuda deneyimli nefrologbları bulabilirsiniz.

0

Sorulan Soru

0

Verilen Cevap

İlgili hastalıklar