Akciğer Ödemi

Akciğer dokusunda ve hava keseciklerinde (alveol) sıvı toplanması halidir. Akciğer hasarı olduğunda ya da sol kalp yetmezliği geliştiğinde oluşur. Sol kalp yetmezliğinde, sol kalp karıncığı içindeki kanı vücuda pompalayamaz ve bu durum akciğer toplar damarlarındaki basıncın artmasına neden olur. Damar içindeki basınç artınca sıvı, akciğerlerdeki küçük kan damarlarından (kapillerler, kılcal damarlar) hava keseciklerine (alveol) geçer. Hava keseciklerindeki bu sıvı (ödem) normal oksijen değişimini engeller ve eğer tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Akciğer ödeminin sık görülen nedenleri; kalp yetmezliği, kalp krizi, kalp kapaklarında bozukluk, pnömoni (zatürre), zehirlenme, duman solunması (yangın ), böbrek yetmezliği, yüksek rakım (dağ) hastalığı ve ilaç yan etkileridir (ilaç reaksiyonu).

Akciğer ödeminde; nefes darlığı, solunum güçlüğü, anormal solunum sesleri, hırıltılı solunum, öksürük, huzursuzluk hali ve aşırı terleme gibi belirtiler görülür.

Akciğer ödemi, kardiyoloji (kalp hastalıkları), çocuk kardiyolojisi, çocuk göğüs hastalıkları ve göğüs hastalıkları doktorları tarafından tedavi edilir. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.

0

Sorulan Soru

0

Verilen Cevap

İlgili hastalıklar